بازگشت به طبیعت

بازگشت به طبیعت

نویسنده:دکترحمیدرضاصابر
متخصص چشم وجراح فوق تخصص پلک

روی همه مواد پلاستیکی و بازیافتی در وسط آرم بازيافت معمولا حروف يا اعداد و گاهي هر دو نوشته شده است. اگر هم نديده ايد، نگران نباشيد، هر لحظه اي که اراده کنيد،دور و برتان پر از لوازم و ظروف پلاستيکي است.
پلاستيک ها با توجه به نوع آنها، به 7 گروه تقسيم بندي مي شوند.با اين شناخت، پلاستيک هاي قابل بازيافت،خطرناک،کم خطر و … قابل شناسايي خواهند بود.

شماره 1 PETE يا :PE

همانند بطري هاي آب معدني ؛ که نسبتا بي خطرند،اما بدليل متخلخل بودن آن،امکان نفوذ باکتري ها به درون بطري وجود دارد،پس بهتر است آنها را استفاده مجدد نکنيد.و به صورت زباله هاي خشک تفکیک نمایید.

شماره 2 HDPE يا پلي اتيلن متراکم :

پلاستيک بي خطر و کدر رنگ است. ظروف مايع ظرفشويي و ساير مواد شستشو، از اين قبيل پلاستيک ها هستند و براي بازيافت ظروف مناسبي هستند.

شماره 3 PVC :

معمولا لوله های پلاستیکی و همچنين مواد اوليه پلاستيک هايي که روي ظروف غذا مي کشند و بطري هاي روغن مایع از اين جنس می باشند. اين گونه از پلاستيک ها به هيچ وجه نبايد در هنگام پخت غذا، نزديک حرارت شوند چراکه گرما، باعث آزاد شدن مواد شيميايي درون PVC شده و به درون مواد غذايي در حال پخت نفوذ مي کند که باعث اختلالات ثانویه در بدن می شوند .پس تا جايي که مي توانيد از استفاده ظروف با اين جنس خودداري کنيد.هرگز مواد را با پلاستيک روي آن در مايکروويو نگذاريد. اين PVC ها، از نظر بازیافت مناسب نیستند و به راحتي بازيافت نمي شوند.

شماره 4 LDPE يا پلي اتيلن با تراکم کم :

کيسه هاي نايلوني خريد در این دسته قرار می گیرند. متاسفانه و معمولا، غير قابل بازيافت در طبیعت می باشند.

شماره 5 PP يا پلي پروپيلن :

ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادي دارند، همچنين ني نوشيدني ها در این گروه هستند. بي خطرند و به راحتي بازيافت مي شوند.

شماره 6 PS يا پلي استيرن :

ظروف يکبار مصرف که امروزه استفاده بسیار بالایی دارند . در اين ظروف مواد سمي بالقوه وجود دارد. که این مواد سمی هنگام گرم شدن بیشتر آزاد می شوند.. تا جايي که می توانید از اين ظروف استفاده نکنيد. بيشتر مواقع غير قابل بازيافت هستند.

شماره 7 همان گزينه معروف ساير موارد :

از کيس کامپيوتر و تبلت گرفته تا ظروف غذای ویژه ؛ استفاده از اين جنس پلاستيک بويژه براي غذا هميشه آخرين گزينه مصرفی شما باشد و اين شماره 7 هم معمولا غير قابل بازیافت در طبیعت می باشد.

توجه نمایید، بدترين ها، همان کيسه نايلوني خريد و ظروف يکبار مصرف بودند که هم سمي هستند و هم بازيافتشان سخت است، اما اين بدترين ها، متاسفانه در شمار بيشترين ها هم هستند.
دکترحمیدرضاصابر

دسته بندی : دانستنی های چشم روز نوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *